OK PLAN ARCHITECTS OKPLAN ARCHITECTS

Rodinný dům s atriem - Praha

PROJEKT 2023
TYP rodinný dům

Rodiný dům je navržen v rozvolněné zástavbě klidného charakteru okrajové části hlavního města Prahy, kde jsou charakteristické rodinné domky obklopené zelení.

Pro investora bylo důležité zachování soukromí nejenom v interieru, ale také v exterieru při pobytu na zahradě.

Dům je směrem do ulice záměrně uzavřený, jednoduchý, nepoutá na sebe pozornost a zajišťuje soukromí majitelům i přes nižší oplocení a otevření plochy před garáží do veřejného prostoru. Tento prostor je využitelný pro návštěvnické parkování a uplatňuje se příznivě ve vnímání obytné ulice, kdy není třeba pozemek vymezit vysokou zdí a přesto je patrné, že jde o soukromou část.

Fasáda domu je jednoduchá s použitím bílé omítky v kombinaci s kovovými žebry a černým detailem oplechování. Vnitřní atrium domu je potom vymezeno kamennými zdmi s velkorysými průchody. Výrazným prvkem exterieru jsou posuvné dřevěné panely v obvodových zdech atria, které se dají natočit, shrnout, či úplně uzavřít dle potřeb soukromí majitelů.

V atriu se potom nachází hlavní obytná část zahrady, terasa a bazén.

Veškeré dění v domě se odehrává na jednom podlaží. Po vstupu do domu je důraz na průhled do soukromého atria, kam se otevírá i zbytek interieru. Specifická část návrhu je umístění zimní zahrady, která navazuje na hlavní obytný prostor a spolu s kamennou zdí uceluje hmotu domu.

Vzhledem k blízkosti souseda jsou potřebné části dispozice prosvětleny střešními světlíky.