OK PLAN ARCHITECTS OKPLAN ARCHITECTS

8smička Humpolec

INVESTOR Nadační fond 8smička
PROJEKT 05-09/2016
REALIZACE 12/2016 - 03/2018
DODAVATEL IPM Building
TYP veřejný a polyfunkční objekt
ZASTAVĚNÁ PLOCHA 1.073 m²

Bývalá továrna na vlněné látky Karla Trnky, následně hala č. 8 Národního podniku Sukno, prošla low-cost rekonstrukcí již v roce 2010. Hlavním poznávacím znamením se tehdy stala antracitová fasáda. Zásadnější proměnou objekt prošel v letech 2016-2018, kdy byl celkově přestavěn na galerii – zónu pro umění 8smička.

Třípodlažní objekt je funkčně rozdělen tak, že v 1np se nachází hlavní výstavní prostor se zaměřením na české moderní a současné umění, kavárna, knihkupectví a multifunkční přednášková místnost. 2np zahrnuje výstavní prostory i neveřejnou část se soukromou sbírkou moderního a současného umění. Ve 3np se nachází depozitář vybavený regálovým systémem. 

Komfort vnitřního prostředí zajišťují technologie na vysoké úrovni, pro běžného návštěvníka skryté a lehce přehlédnutelné. Prostory přízemí a patra měly od začátku omezenou světlou výšku pro účely výstav. Systémem snížených sádrokartonových lemů na výšku 2,6m kolem obvodu každé výstavní místnosti bylo dosaženo vyváženého kompromisu, aby hlavní plocha zůstala ve světlé výšce cca 3,0m. Snížené lemy jsou využity pro vedení vzduchotechniky a ostatních médií jako je elektro, slaboproud, topení, vodovod a kanalizace. Na hraně lemu je umístěn zapuštěný osvětlovací systém. Technologie galerijního umělého nasvětlení Hoffmeister umožňuje nasvětlit exponáty cíleně jen v požadované míře intenzity. Srdcem technologie budovy je strojovna vzduchotechniky a kotelna umístěná v přízemí severní strany domu. Zdrojem vytápění celého objektu jsou dvě tepelná čerpadla vzduch-voda. Velká vzduchotechnická jednotka potrubím rozvádí čerstvý vzduch po celé budově.

Podlahy přízemních výstavních prostor a knihkupectví a auditoria sjednotila bílá epoxidová stěrka. Pro první patro včetně kavárny jsou použity dubové podlahy, které objektu dodávají domácí atmosféru. Pro vybavení interiérů byla zvolena kombinace domácích dodavatelů- nábytek do kavárny pochází ze sortimentu firmy Ton, vybavení kanceláří a drobné doplňky od architektonického dua Schwestern a společnosti Profil nábytek. Společenskou místnost a kavárnu zdobí 8 ks repasovaných křesel Jindřicha Halabaly. Bar Cafe 8smička je tvořen na míru vyrobenou kompozicí rámů obrazů. Originální autorská stavebnice Špulka z materiálu FlexFoam a korku byla připravena na míru Ateliérem SAD.

Foto: Lukáš Žentel, Nadační fond 8smička